!DOCTYPE html> 1757311931232965
Ring name: Gengis Khan
Date of birth: 1986-01-24
Weight: 70.0 Kg
Height: 170 cm
Nationality:  RUSSIA
Representing: WMC Gym Lamai 
Discipline: Muaythai
Krigaren Dzhabar Askerov trollband den Svenska publiken redan 2008 då han med sin underhållande fightingstil kämpade sig fram till turneringsfinalen på det årets upplaga av Rumble Of The Kings. Sedan dess har han gått matcher över hela klotet och har bland annat deltagit på K-1MAX i Japan samt vunnit den Ryska 16-manna turneringen TAFNET i storslagen stil.

{tab=Fighting Record}
PROFESSIONAL RECORD
{aridatatables moduleId=”119″}
AMATEUR RECORD
{aridatatables moduleId=”120″}
{tab=Titles}

PROFESSIONAL TITLES

Tatneft Tatneft Arena 70 kg Champion 2011 Russia – Kazan 

Tatneft Tatneft Arena 70 kg Champion 2010 Russia – Kazan

WMC European middleweight Champion 2008 Sweden – Lulea 

WMC Patong Stadium Muaythai Super welterweight Champion 2005 Thailand – Phuket 
2 times junior Muaythai amateur World champion 1999-2000 Belorussia 

AMATEUR TITLES

No data
{tab=Fight History}

Go to Previous Fights 

{tab=Pictures}

 

   
     

{/tabs}

2010-10-31T23:00:18+00:00

Leave A Comment