!DOCTYPE html> 1757311931232965
Ring name: The Last Viking
Date of birth: 1974-05-08
Weight: 93,8 Kg
Height: 188 cm
Nationality: se SWEDEN
Representing: VBC
Discipline: MMA /K-1/Muaythai
Jörgen Kruth räknas idag som en av Sveriges största kampsportsprofiler genom alla tider, han har bärgat VM guld både som amatör och proffs, erövrat mästarbälten och segrat i K-1 turneringar världen över samt besegrat toppnamn i ett flertal olika kampsportsdiscipliner. För två år sedan lämnade Jörgen sin framgångsrika K-1 karriär bakom sig och har sedan dess satsat fullt ut på MMA.

{tab=Fighting Record}
{aridatatables moduleId=”114″}

{tab=Titles}

PROFESSIONAL TITLES

K-1
K-1 Italy Elimination Tournament Champion 2004
K-1 The Netherlands Elimination Tournament Champion 2003
K-1 Europe & Russia Elimination Tournament Champion 2000
K-1 The Netherlands Elimination Tournament Finalist-01

MUAYTHAI
WMC Superheavyweight title defended in February 2005
WMC Muaythai Superheavyweight World Champion, 2004
WKA Muaythai professional World Champion, 1998

AMATEUR TITLES

KICKBOXING & MUAYTHAI
WKA Kickboxing Amateur World Champion, 1997
IAMTF Muaythai Amateur World Champion, 1997
IAMTF Muaythai Amateur World Champion, 1996
IAMTF Muaythai Amateur World Championship silver medallist 1995
Nordic Muaythai Champion, 1994

OTHER MARTIAL ART
Professional Boxing: 1 Fight
Amateur boxing: 3 fights
Taekwondo: 3 fights
Sawate: 2 fights

{tab=Fight History}

Go to Previous Fights 

{tab=Pictures}

 

kruth01 kruth02  
     

{/tabs}

2010-11-08T11:14:25+00:00

Leave A Comment