!DOCTYPE html> 1757311931232965
Ring name: Pretty Boy
Date of birth: 1976-03-14
Weight:   82.6 Kg
Height: 183 cm
Nationality: se SWEDEN
Representing VBC SPORTCENTER
Discipline: MUAYTHAI
Som nybliven champ och med stående ovationer i ryggen gjorde dock Rickard något som ingen förväntat sig. Han la av. Likt en klättrare som bestigit de svåraste höjderna kände således Rickard att den högsta toppen var nådd och han bestämde sig för att lägga handskarna på hyllan. Men, det som skiljer kampsport från bergsklättring är att det ständigt dyker upp nya berg att bestiga! Så med nytändglöd tar nu Rickard sikte mot ännu en höjd

{tab=Fighting Record}
MUAYTHAI
Fights: 35
Wins: 25
Losses: 8
Draws: 2
KO´s: 6
{tab=Professional Titles}
WMC Professional Muaythai Cruiserweight World Champion 2009
K-1 Scandinavian Elimination Tournament Finalist 2004
IFMA Amateur Muaythai Cruiserweight World Championship (A-class)
IFMA 5 times Swedish Muaythai Champion

{tab=Amateur Titles}
No data
{tab=Previous Fights}

Result Opponent Method Event Title Date Round Time
W Clifton Brown WMC World title ROK Final 20091120
W Alex Dally Rumble of the Kings Qualification 20090522
L Patrik Barry K-1 Battle of Bellaggio 20070811
L Aschwin Balrak K-1 Rumble of the Kings 2007 20070519
W Goran Vidakovic K-1 Rumble of the Kings 2007 20070519
D M Magomedov K-1 20061124
L M Magomedov K-1 Rumble of the Kings 2006 20060520
W Topi Helin K-1 Rumble of the Kings 2006 20060520
W Tsutomu Takahagi K-1 Rumble of the Kings 2006 20060520
L Ruslan Karaev K-1 Final 16 20050925
L Mushashi K-1 Rumble on the Rocks 2005 20050729
L Remy Bonjasky K-1 Rumble of the Kings 2005 20050521
W Artur Skamkalov IFMA World Championship 20040605
W IFMA World Championship 200406
W IFMA World Championship 200406
W IFMA World Championship 200406
L Brecht Wallis K-1 Rumble of the Kings 2004 20040214
W Roman Kupcak K-1 Rumble of the Kings 2004 20040214
W Jorgen Himmerstål K-1 Rumble of the Kings 2004 20040214

{tab=Pictures}

nordstrand01

{/tabs}

2010-09-25T15:16:17+00:00

Leave A Comment